Pan dr Marián Karafa, fizjoterapeuta, w swojej rozprawie doktorskiej z 2015 roku pt. "Wpływ ciśnienia kompresjoterapii na skuteczność kompleksowego leczenia przeciwobrzękowego u kobiet po przebytym raku piersi" udowodnił, że odpowiednie ciśnienie pod bandażem ma bardzo duży wpływ na zmniejszenie obrzęku limfatycznego.
W badaniu pan dr Karafa testował 96 kobiet po leczeniu raka piersi z jednostronnym obrzękiem limfatycznym. Uczestniczki zostały przydzielone do trzech grup, w których zastosowano następujące poziomy ciśnienia pod opatrunkiem: 21-30 mmHg, 31-40 mmHg oraz 41-60 mmHg.
Niniejsze badanie wykazało, że obrzęk zmniejszył się aż o 70% u kobiet, u których ciśnienie pod bandażem wynosiło 31-40 mmHg. Natomiast zbyt wysokie ciśnienie wręcz nasila obrzęk.
Wnioskując, istotne znaczenie ma zarówno ciśnienie pod bandażem, jak i same wyroby stosowane w kompresjoterapii.
Przybory potrzebne do bandażowania:
Oczywiście, ilość materiałów zależy od rozmiaru kończyny pacjenta (ręki, nogi itd.) oraz wielkości obrzęku. Różne firmy sprzedają wyroby do kompresjoterapii w pakietach oraz w rozmiarach od S do XL. Kartony z wyrobami są refundowane przez niektóre kasy chorych. Informacje na ten temat uzyskają Państwo u swojego lekarza rodzinnego.
Copyrights © 2021 https://dudziak-physiotherapie.com
Paxis für Physiotherapie Frankfurt (Oder)/Berlin
15232 FRANKFURT (ODER)
Görlitzer Str. 7
Tel.: 015140092670
Polski fizjoterapeuta Frankfurt (Oder), Polski fizjoterapeuta Berlin